Pátek, 17 května, 2024
bydlení

Srdce občas buší rychle a nepravidelně. Kdy to už může znamenat problém?

on

Ne každému člověku bije srdce vždy rovnoměrně a pravidelně. Zatímco některé druhy poruch srdečního rytmu jsou téměř neškodné, jiné se mohou stát člověku osudnými. Arytmie mohou postihnout kohokoliv – muže, ženy, ale i děti, vysvětluje MUDr. Silvia Mišíková, PhD., MPH, primářka arytmologického oddělení I. Kardiologické kliniky Východoslovenského ústavu srdečních a cévních chorob v Košicích.

Podle epidemiologické studie, která proběhla na Slovensku, desetina Slováků má nepravidelnou akci srdce. To znamená, že jsou to pacienti – kardiaky?

Není to zcela tak. Poruchy rytmu se vyskytují podstatně častěji u pacientů s nemocným srdcem. Nejčastěji se vyskytují u pacientů s ischemickou chorobou srdeční a arteriální hypertenzí, ale provázejí i onemocnění srdečního svalu (kardiomyopatie) nebo onemocnění chlopní. Čili jde o pacienty, kteří se již léčí na srdce a chorobný proces se u nich projevuje i poruchou rytmu. Existují však i poruchy rytmu, které se vyskytují u jedinců s anatomicky zcela zdravým srdečním svalem.

Čtěte také:

Vitamín A by mohl snižovat riziko rakoviny kůže. V jakých potravinách ho najdete?

Pokud nám ve stresu či v panické situaci buší srdce jako zvon, rychle či nepravidelně, znamená to, že s ním není něco v pořádku?

MUDr. Silvia Mišíková, PhD., MPH

Vystudovala Lékařskou fakultu UPJŠ v Košicích, obor všeobecné lékařství. Je primářkou I. Kardiologické kliniky Východoslovenského ústavu srdečních a cévních chorob v Košicích, kde působí od roku 2004. Věnuje se arytmológii, konkrétně katétrových ablace poruch srdečního rytmu. Má atestaci z interní medicíny I. stupně a atestaci z kardiologie. V roce 2009 ukončila studium Philosophiae Doctor a v roce 2015 Master of Public Health. Už šestý rok pracuje jako vysokoškolská pedagožka na Lékařské fakultě UPJŠ v Košicích.

Zrychlená srdeční činnost při námaze je přirozený jev, každý z nás má s tím svou osobní zkušenost. Stres je zátěžovým stavem pro organismus, sice psychický a ne fyzický, ale organismus na to reaguje stejně, a to zvýšenou aktivitou té části vnitřního nervového systému, který zvyšuje tepovou frekvenci. V souvislosti s tím se častěji objevují i ​​údery srdce (extrasystoly), které mají jiný původ jako fyziologický pravidelný rytmus srdce a pacient je vnímá jako nepravidelnost rytmu.

Pokud naše srdce bije nepravidelně, měli bychom navštívit lékaře? Signalizuje to poruchu srdečního rytmu?

Pokud pacient zjistí nepravidelnost srdečního rytmu, je lepší navštívit lékaře, protože poruchy rytmu mají různou závažnost, co pacient neví odhadnout. Jak jsem zmiňovala, několik poruchy rytmu jsou záchvatovité, zachytit jejich na EKG se někdy nedaří i několik let.

Je záchvatovité bušení srdce nebezpečné?

Nedá se na to odpovědět jedním slovem. Závisí to na typu poruchy rytmu. Jsou poruchy, které jedince na životě neohrožují, ale naopak setkáváme se i se záchvatovitým poruchami rytmu, které jedince mohou bezprostředně na životě ohrozit, dokonce se mohou vyskytnout iu lidí zdravých, kteří se na srdce vůbec neléčí.

- Komerční sdělení -PR článek

Už jste četli?

Kde v Praze najít kvalitního praktického lékaře pro dospělé?

0
Přestěhovali jste se do Prahy za prací, a abyste nemuseli dojíždět k praktickému lékaři mnoho kilometrů daleko, kde jste ho měli dříve, hledáte lékaře nového?...