Bolest souvisí s počasím.
Bolest kloubů je trápením během celého roku, ale v zimě dokáže být nesnesitelná. Vystřeluje z kolen, ramene, kyčlí, páteře, ale i drobných kloubů na prstech.
O spojení bolesti a počasím vyprávěl už Hippokrates, ale dosud ji nikdo řádně nevysvětlil. Předpokládá se, že pokles atmosférického tlaku způsobuje rozšíření šlach, svalů a okolních tkání.
Změna počasí je tedy v principu podobná, jako cestování letadlem. Cestující kvůli sníženému tlaku v kabině mohou cítit, ale také vidět, jak jim otékají nohy či prsty na rukou.
Čtěte také:
Co byste měli vědět o britské a jihoafrické mutaci koronavirusu
Rozpínající se tekutiny a plyny v kloubech mohou při sníženém tlaku zatlačit na okolní nervy a signalizovat bolest. Pocity jsou obzvláště nepříjemné pro lidi s artritidou, jejichž klouby jsou poškozeny záněty.
Ačkoli toto vysvětlení zní logicky, zimní bolesti kloubů a svalů zatím nemají jednotný vědecký výklad.
Smíšené výsledky vědy
Výzkumníci se ve více pokusech snažili napodobit změny počasí, na které se zvyknou stěžovat pacienti. Dobrovolníků s artritidou umístili do přetlakové komory a testovali, jak budou reagovat na zvyšování a snižování tlaku.
Jiné vědecké týmy zas porovnávali hlášení bolesti v aplikaci a meteorologické záznamy v místě bydliště. Další sledovali souvislost s duševním stavem pacientů.
Univerzální vysvětlení bolesti se však nenašly. Závěry jednotlivých studií se neshodují a některé jsou dokonce protichůdné. Výzkum komplikuje i vysoce individuální vnímání bolesti jako takové.
Zkušenosti pacientů a lékařů na celém světě však přesto dokazují, že bolest a počasí souvisí. Faktorů, které mohou způsobovat bolesti, je několik. Zdá se, že kromě tlaku hraje důležitou roli i vlhkost a nízká teplota.
Málokterý pacient však může bolesti vyřešit tím, že přečká zimu v zemi se sušším a teplejším podnebím.

Lékaři proto hledají metody, díky kterým by se daly nepříjemné příznaky zmírnit, nebo dostat pod kontrolu.
Jak zmírnit bolest kloubů a svalů
Pokud v zimě trpíte bolestmi svalů a kloubů, existuje několik kroků, které by vám mohly přinést úlevu.
- Cvičení
Bolesti kloubů mohou být důsledkem nadváhy a obezity. Poražením nadbytečných kil se sníží tlak na klouby. Pohybem se zlepšuje metabolismus a prokrvení těla, díky čemuž se mohou utlumit i záněty a ztuhlost svalů a kloubů.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Čtyři způsoby, jak cvičení prospívá při artritidě
Čtěte
Je přirozené, že v chladném počasí se hýbete méně a trávíte více času uvnitř. Zacvičit si však můžete i v teple domova.
Dřepy zda sklapovačky můžete dělat i na relativně malém prostoru a zapojíte při nich svalstvo nohou, ramen i trupu.
Podobně jednoduchá ranní rozcvička je zvláště důležitá pro starší lidi. Opakovaným zatížením se svaly a kosti stanou odolnější a méně náchylné na zranění.
- Vitamin D
Kromě pravidelného cvičení se bolestivé příznaky dají dlouhodobě zmírnit i častějším pobytem venku.
Pro zdravé kosti a klouby je totiž důležitý i vitamín D. Má zásadní roli při mineralizaci kostí, správném fungování svalů a nervů.
Jeho hlavním zdrojem je sluneční záření dopadající na pokožku. Bezoblačné počasí byste proto měli využít k procházky a pokud nehrozí mrazy, odhalte si alespoň obličej a odložte rukavice.
V zimních měsících, kdy je slunce nedostatek, si vitamín doplňujte stravou nebo výživovými doplňky. Dopřejte si mastné ryby jako jsou sardinky, makrela či Hering, maso a játra, mléčné výrobky nebo vaječný žloutek.
- Glukosamin a chondroitin
Látky glukosamin a chondroitin jsou součástí struktury chrupavky a zlepšují funkci kloubů. Snižují tření mezi kloubovými povrchy kosti a umožňují plynulý pohyb.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Proč jsou někteří lidé uzimenejší než ostatní
Čtěte
Obě látky si tělo vyrábí samo, ale pacientům s osteoartritidou a artritidou jejich lékaři obvykle předepisují v podobě výživových doplňků.
Chondroitin se získává z chrupavek zvířecích kostí, glukosamin ze schránek korýšů či lastur.
Od doplňků však nečekejte zázraky. Laboratorní testy sice prokázaly protizánětlivé účinky a obnovu chrupavky, ale pacienti hlásí pouze mírnou úlevu od příznaků artritidy a osteoartritidy.
Doplňky nemají podle studie v časopise International Journal of Rheumatology vedlejší účinky, ale třeba s nimi mít trpělivost. Příznaky onemocnění kloubů začnou zmírňovat až po přibližně čtyřech až šesti týdnech užívání.
- Terapie teplem
Akutní nával bolesti zkuste překonávat pomocí tepla. Bolest a tuhnutí kloubů a svalů můžete krotit horkou sprchou či koupelí.
Teplá voda, případně obklady, zlepší pružnost tkáně a prokrvení. Zároveň aktivuje nervové dráhy a tím sníží vnímání bolesti.
https://casopisplus.cz/asijska-kuchyne-nejznamejsi-jidla/
https://in360.cz/kdyz-kouzli-clovek-i-priroda-o-akvamarinech-a-jejich-upravach/
https://magazinprovas.cz/neni-to-poprve-co-se-vam-bolest-zad-vratila/