Pátek, 29 března, 2024
bydlení

Co jsou to biopotraviny a proč jsou mezi lidmi aktuálně tak populární?

on

Biopotraviny a celá řada událostí kolem nich jsou pro spoustu lidí možná až nepříjemné. Důvodem je, že se na jedné straně setkává skupina lidí, kteří biopotraviny kriticky odmítají. Na druhé straně jsou zase zarputilí zastánci BIO, pro které velice často bývá cokoliv jiného jenom hřích.

Jenže spousta lidí ani neví, co vůbec biopotraviny znamenají a co musí splňovat, aby se jim vůbec biopotraviny mohlo začít říkat. To všechno ale zjistíte v následujících řádcích!

Jaká je definice biopotraviny?

Čtěte také:

Dilema při škrtání cukru: překáží mléko v kávě či některé druhy ovoce?

Biopotraviny jsou velice jednoduše řečeno takové, které jsou vypěstované ve stoprocentně přírodním prostředí. To neznamená, že by nemohly růst například ve sklenících. Ale znamená to, že například u produkce biopotraviny nenajdeme granulátová hnojiva, ale místo toho se používá klasický hnůj a trus.

To ale není ani zdaleka důvodem, proč bychom se měli přesouvat k jejich konzumaci. Ten zásadní důvod tkví hlavně v tom, že v případě BIO potravin nenajdeme postřiky proti plísním a hmyzu, které jsou tvořeny agresivními pesticidy. Jedná se o neviditelného škůdce, který ale tělo dává časem opravdu zabrat.

Základní suroviny z nejlepších zdrojů

Dokonce už i celá řada restaurací se začala nořit hluboko do fenoménu bio potravin. Důvodem může být především fakt, že jsou takové potraviny velice jednoduše upravitelné a nemusíme se bát o narušení jejich chuti a hodnot. Pro seriózní gastronomické podniky tak mohou biopotraviny znamenat i slušnou úsporu nákladů na rešerše původu. Mezi nejčastější patří BIO ořechy, mouka a ovoce se zeleninou.

BIO nemusí být nutně jenom pěstěny!

V rámci pěstěn je koncem BIO poměrně jednoduchý a tvoří se víceméně z několika základních bodů, které je potřeba ctít. Jenže často se můžeme potkat také s tím, že prodejci nabízí BIO džemy a další podobné pochutiny. Jak je to s nimi v tomto případě? Základní parametr i tady rozhodně zůstává. Žádné suroviny, které prošly chemickými postřiky a úpravami. Na rozdíl od jiných výrobních postupů tady ale nenajdete ani žádné syntetické konzervanty a podobné látky, které se lidově také často shrnují pod názvem „Ečka“.

- Komerční sdělení -PR článek

Už jste četli?

Kratom: Příběh zeleného prášku jihovýchodní Asie

0
Ve stínu bujících tropických pralesů jihovýchodní Asie se skrývá tajemství, které po generace utváří každodenní život a kulturu místních obyvatel. Tímto tajemstvím je kratom...